Większość kobiet wie, jak dbać o higienę intymną. Powszechnie znane są zasady: „pochwa oczyszcza się sama”, „nie myj okolic intymnych mydłem”, „noś bawełnianą bieliznę” i „zawsze podcieraj się od przodu do tyłu”. Uważa się, że prawidłowa higiena okolic intymnych może zapobiec dolegliwościom. Jednak czy to jest prawda?
Najczęściej występujące zakażenia pochwowe to bakteryjne zakażenie pochwy i zakażenie grzybicze (znane również jako drożdżyca lub kandydoza). Jeśli doświadczasz dolegliwości intymnych, zwykle ich przyczyną są wymienione choroby.
Bakteryjne zakażenie pochwy to infekcja wywołana przez nadmierny wzrost liczby szkodliwych bakterii w pochwie. Objawy zakażenia to charakterystyczny rybi zapach i rzadka szarobiała wydzielina. Infekcje grzybicze wywołuje nadmiar komórek grzybów w pochwie lub na zewnętrznych okolicach intymnych. Najczęściej występujące symptomy zakażenia to: gęsta biała wydzielina (przypominająca serek) i swędzenie.
Równie nieprzyjemne dolegliwości powoduje zarówno bakteryjne, jak i grzybicze zakażenie pochwy. Zdarza się, że dyskomfort ustępuje samoistnie, jednak dopiero po pewnym czasie. Obie infekcje można leczyć lekami lub naturalnymi preparatami dostępnymi w aptece bez recepty. Więcej informacji na temat leczenia zakażeń pochwowych znajduje się tutaj.
Mimo że dokładne przyczyny przerostu grzybów lub bakterii w pochwie nie są znane, istnieją pewne czynniki, które mogą zahamować ich rozwój. Jednym z nich jest higiena. Oto kilka wskazówek dotyczących prawidłowego dbania o miejsca intymne:
Niektóre kobiety mimo prawidłowej higieny intymnej i tak doświadczają dolegliwości wynikających z występowania u nich infekcji dróg rodnych. Nieprawidłowe dbanie o czystość miejsc intymnych może zwiększyć ryzyko dolegliwości, jednak prawidłowa higiena nie jest niestety gwarancją uniknięcia problemów. Większość zakażeń pochwowych spowodowanych jest bowiem przez czynniki niezwiązane z higieną.