Czy wiesz, na czym polega prawidłowa pielęgnacja okolic intymnych?

Mówi się, że zła higiena jest gorsza niż jej brak. To oczywiście przesada. Złe nawyki higieniczne powodują zaburzenia równowagi flory bakteryjnej pochwy i infekcje okolic intymnych. Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące prawidłowej pielęgnacji okolic intymnych.

Jak często należy myć okolice intymne?
Właściwa pielęgnacja okolic intymnych to podmywanie się ciepłą wodą lub delikatnym, naturalnym płynem do higieny intymnej raz dziennie. Jednak w miesiącach letnich, podczas miesiączki lub po ćwiczeniach możesz odczuwać potrzebę częstszego mycia. Warto wówczas używać samej wody. Pamiętaj, aby po umyciu się dokładnie osuszyć okolice intymne miękkim i czystym ręcznikiem.

Jaki rodzaj mydła jest najlepszy do mycia okolic intymnych?
Nigdy nie używaj zwykłego mydła. Jest ono za mocne dla delikatnej skóry okolic intymnych. Mydło może uszkodzić barierę ochronną powierzchni skóry, narażając okolice intymne na zakażenie. Wybieraj naturalne produkty, które nie zawierają mydła ani silnych środków myjących, aromatów, barwników i konserwantów. Możesz też po prostu używać samej ciepłej wody.

Czy, aby zachować świeżość, używać chusteczek do higieny intymnej?
Chusteczki do higieny intymnej są świetnym rozwiązaniem, gdy jesteś w biegu. Kiedy podróżujesz, latem lub podczas intensywnych ćwiczeń chusteczki mogą zapewnić Ci świeżość. Upewnij się, że wybierasz chusteczki przeznaczone specjalnie do higieny intymnej, które nie zawierają żadnych środków zapachowych ani barwiących.

"Nigdy nie używaj zwykłego mydła. Jest ono za mocne dla delikatnej skóry okolic intymnych."


Czy noszenie bawełnianej bielizny jest rzeczywiście tak ważne?
Pielęgnacja okolic intymnych to nie tylko ich odpowiednie mycie. Ważna jest również bielizna, którą nosisz. Syntetyczne materiały nie pozwalają skórze oddychać. Zwiększają potliwość i podnoszą temperaturę w okolicach intymnych, a wilgotne i ciemne miejsce bez odpowiedniego dopływu powietrza to doskonałe warunki do rozwoju mikrobów. Obcisłe ubrania, takie jak legginsy, ciasne dżinsy czy spodenki mogą powodować otarcia i uszkodzenia skóry. Drobnoustroje mogą wówczas przeniknąć przez barierę skórną i wywołać zakażenie. Warto więc ograniczyć noszenie tego typu ubrań i przeznaczyć koronkową bieliznę na specjalne okazje, a na co dzień nosić bieliznę bawełnianą. Spanie bez bielizny również dobrze wpływa na zdrowie pochwy. Pozwala to okolicom intymnym „oddychać” i zregenerować się przez noc.

Dlaczego specjaliści zalecają, by nie używać kolorowego i zapachowego papieru toaletowego?
Aromaty i barwniki używane do perfumowania i barwienia papieru toaletowego (i innych produktów, np. balsamów, sprayów do okolic intymnych i płynów do kąpieli) to składniki podrażniające, które mogą wywołać nieprzyjemne objawy, takie jak podrażnienie i upławy. Należy więc unikać produktów zawierających te składniki. Używając papieru toaletowego, nigdy nie podcieraj się od tyłu do przodu. W ten sposób można łatwo przenieść bakterie z odbytu do pochwy, powodując zakażenie.

Czy stosować środki zapachowe do okolic intymnych? Każda pochwa ma swój specyficzny zapach, który nie powinien być powodem do niepokoju. Oczywiście jeśli czujesz intensywnie nieprzyjemną woń, może to być dla Ciebie krępujące. Jednak istnieje prawdopodobieństwo, że stosowanie perfum lub sprayów do okolic intymnych wywoła podrażnienie i dolegliwości, takie jak upławy, świąd, pieczenie, a nawet brzydki zapach.

Jak często należy zmieniać wkładki higieniczne?
Co 3–4 godziny. To samo dotyczy podpasek i tamponów, w przypadku których ryzyko podrażnienia jest jeszcze większe, ponieważ krew menstruacyjna styka się bezpośrednio ze skórą.