Ćwiczenia dna miednicy lub mięśni Kegla mogą pomóc w kontrolowaniu i zapobieganiu nietrzymania moczu oraz zwalczyć inne problemy zdrowotne związane ze słabymi mięśniami dna miednicy. Oto krótki przewodnik, jak poprawnie ćwiczyć.
Ćwiczenia mięśni Kegla, nazwane na cześć lekarza, który odkrył ich działanie, wzmacniają dno miednicy. Polegają na napinaniu i rozluźnianiu mięśni dna miednicy. Ćwiczenie tych mięśni jest ważne, ponieważ podtrzymują one macicę, pęcherz, jelito cienkie i odbytnicę. Ćwiczenia Kegla, znane również jako ćwiczenia mięśni dna miednicy, można wykonywać zawsze i wszędzie.
Kobiety doświadczają wielu czynników, które mogą osłabić mięśnie dna miednicy, takie jak: ciąża, poród, zabieg chirurgiczny, starzenie się, wysiłek podczas zaparć, nadmierny kaszel i nadwaga.
Ćwiczenia Kegla są korzystne dla wszystkich kobiet i mogą być szczególnie pomocne w przypadku:
Zastosuj się do poniższych wskazówek:
Nie wykonuj ćwiczeń mięśni Kegla, aby zatrzymać strumień moczu. Może to prowadzić do niepełnego opróżnienia pęcherza, co zwiększa ryzyko zakażeń dróg moczowych.
Ćwiczenia mięśni Kegla mogą wykonywać kobiety w każdym wieku. Możesz robić to dyskretnie w dowolnym momencie, bez względu na to, czy siedzisz przy biurku, czy odpoczywasz na kanapie. Niech staną się częścią twojej codziennej rutyny. Staraj się wykonywać trzy zestawy ćwiczeń dziennie po dziesięć powtórzeń.
Jeśli uważasz, że wykonywanie ćwiczeń Kegla jest trudne, nie bój się ani nie wstydź prosić o pomoc. Zlokalizowanie odpowiednich mięśni nie jest proste, ale przyjdzie z czasem. Twój lekarz może udzielić ci przydatnych wskazówek na ten temat.
Jeżeli regularnie ćwiczysz mięśnie Kegla, po kilku miesiącach możesz zauważyć rzadsze nietrzymanie moczu. Wiele kobiet doświadcza również innych pozytywnych efektów z wykonywania ćwiczeń mięśni dna miednicy, np. lepsze napięcie brzucha, lepszy stan zdrowia pochwy i większa przyjemność z seksu. Spraw, aby ćwiczenia Kegla stały się codziennością.