Wydzielina z pochwy - kiedy powinna nas zaniepokoić

Ten fizjologiczny płyn ma ogromne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania naszych stref intymnych. Gruczoły wewnątrz pochwy i szyjki macicy produkują go, by pełnił ważne funkcje w układzie rozrodczym kobiety. Do zadań tego płynu należy m.in. oczyszczanie z zanieczyszczeń, ochrona przed wnikaniem szkodliwych substancji, zapobieganie infekcjom intymnym, a także nawilżanie pochwy.

Ilość produkowanej wydzieliny, jej konsystencja, zapach i kolor to cechy indywidualne każdej kobiety. Właściwości płynu intymnego zmieniają się podczas cyklu menstruacyjnego, karmienia piersią, w trakcie ciąży i menopauzy oraz podczas stosunku, ale są to zmiany fizjologiczne. Każda z nas, znając i obserwując swoje ciało jest w stanie stwierdzić, kiedy ze zdrowiem intymnym dzieje się coś niepokojącego. Świadczy o tym zmiana koloru płynu intymnego, jego dziwna konsystencja, np. przypominająca serek, zwiększona ilości lub dziwny zapachu np. podobny do woni ryby. Gdy takim objawom towarzyszy np. pieczenie i swędzenie warg sromowych, zaczerwienienie okolic intymnych lub ból przy oddawaniu moczu z pewnością mamy do czynienia z rozwijającą się infekcję intymną. Konieczna jest wtedy wizyta u ginekologa i podjęcie odpowiedniej kuracji.

Różne typy wydzieliny

Prawidłowa wydzielina jest przezroczysta, biała lub biaława, bladożółta o gęstej bądź rzadkiej konsystencji. Jest lepka i elastyczna, a jej obecności nie towarzyszą żadne dodatkowe objawy. Zmiana wyglądu płynu może oznaczać, że doszło do zakażenia. Nieprawidłowa wydzielina to upławy często będące objawem zakażenia. Poniżej w tabelce szczegółowo opisujemy najbardziej charakterystyczne zmiany w wyglądzie wydzieliny z pochwy i ich przyczyny.

Kolor wydzielinyKonsystencjaTowarzyszące objawyMożliwe przyczyny
Przezroczysta, biała lub biaława, bladożółtaGęsta lub rzadka, lepka, elastycznaBrak innych objawówNormalna wydzielina
BiałyGęsta i przypominająca serekObrzęk sromu, ból (szczególnie podczas stosunku), swędzenie, pieczenie, białe pozostałości, których nie można zetrzećZakażenie grzybicze
Biały, szary lub żółtyRaczej rzadkaCharakterystyczny nieprzyjemny (rybi) zapach, swędzenie, pieczenie, obrzęk sromu, zaczerwienienie i podrażnienieZakażenie bakteryjne
Żółty lub mętnyRóżnaBól w okolicy miednicy, krwawienie z pochwy lub plamienie między miesiączkami, nietrzymanie moczuRzeżączka
Żółty lub zielonkawyMusująca, pienistaSilny nieprzyjemny zapach, swędzenie, ból przy oddawaniu moczuRzęsistkowica
Brązowy lub ze śladami krwiRóżnaBól w okolicy miednicy, krwawienie lub plamienie między miesiączkamiNieregularne miesiączki; brązowa wydzielina może również pojawić się na początku lub na końcu krwawienia menstruacyjnego
RóżowyRóżnaBrakJeśli niedawno urodziłaś dziecko, prawdopodobnie jest to wydalanie tzw. resztek poporodowych. Jest to normalny objaw po porodzie.

Jeżeli zauważysz jakiekolwiek objawy wymienione powyżej lub inne niepokojące symptomy, niezwłocznie skontaktuj się z ginekologiem.


"Ilość, konsystencja, zapach i kolor wydzieliny to cechy indywidualne każdej kobiety. Właściwości te mogą zmieniać się podczas cyklu menstruacyjnego, w czasie karmienia piersią, na skutek ciąży lub nawilżenia w czasie stosunku."