Jak działa flora bakteryjna pochwy

Cały nasz organizm, a także pochwę zamieszkują różne drobnoustroje i pożyteczne, i szkodliwe. Dzięki najnowszym badaniom wiemy, że ze 100 trylionów komórek znajdujących się w naszym ciele tylko ok. 10 procent pochodzi od człowieka. Pozostałe 90 procent to bakterie, wirusy i mikroby. Utrzymanie między nimi równowagi to podstawa naszego zdrowia tak ogólnego, jak i intymnego.


Wszystko w normie

Jak działa flora bakteryjna pochwy Multi Gyn

W zdrowej pochwie bytuje wiele pożytecznych bakterii Lactobacillus. Można śmiało nazwać je strażnikami pochwy. Potrafią bowiem zatrzymać namnażanie się szkodliwych bakterii i grzybów oraz zapobiegają przyleganiu chorobotwórczych drobnoustrojów do ścian pochwy. Aby móc tak działać, bakterie Lactobacillus wytwarzają kwas mlekowy i nadtlenek wodoru. Dzięki kwasowi mlekowemu w środowisku pochwy utrzymuje się niski, kwaśny odczyn pH, który utrudnia rozwój szkodliwych drobnoustrojów. Natomiast nadtlenek wodoru pomaga w niszczeniu złych bakterii.

Można wymienić wiele czynników, które mogą zaburzyć wrażliwą równowagę flory bakteryjnej pochwy. Należą do nich: życie w ciągłym stresie, zmęczenie, przyjmowanie niektórych leków np. antybiotyków, infekcje, dieta bogata w cukier, niektóre choroby np. cukrzyca. Ale często same szkodzimy florze bakteryjnej pochwy, nosząc za ciasne spodnie lub bieliznę z syntetycznych tkanin, niewłaściwie dbając o higienę intymną, używając kosmetyków i preparatów do mycia ciała z podrażniającymi składnikami. Do zachwiania środowiska pochwy może też dojść w wyniku urazów mechanicznych np. otarć niewystarczająco nawilżonej pochwy podczas stosunku seksualnego.

Czym jest zdrowa flora bakteryjna pochwy?

W zdrowej pochwie znajduje się mnóstwo dobrych bakterii rodzaju Lactobacillus. Są one strażnikami pochwy. Mogą zatrzymać rozwój potencjalnie szkodliwych bakterii i grzybów, wytwarzając kwas mlekowy i nadtlenek wodoru oraz chroniąc przed przyleganiem złych bakterii do ściany pochwy. Kwas mlekowy pomaga utrzymać kwasowe środowisko pochwy, podczas gdy nadtlenek wodoru uczestniczy w niszczeniu szkodliwych bakterii.

Istnieje wiele czynników, które mogą zaburzyć wrażliwą równowagę flory bakteryjnej pochwy. Należą do nich: uszkodzenie tkanki podczas akcji porodowej, inne problemy ze zdrowiem, stres, przyjmowanie niektórych leków, noszenie ciasnych ubrań lub bielizny syntetycznej, nieprawidłowa higiena, środki podrażniające znajdujące się w balsamach do ciała, płynach do kąpieli lub innych produktach kosmetycznych, otarcia niewystarczająco nawilżonej pochwy podczas penetracji, zmiany hormonalne itp.

Zaburzona równowaga

Zdaniem ginekologów prawie każda z nas przynajmniej raz w życiu miała bakteryjne lub grzybicze zakażenie pochwy albo infekcję dróg moczowych. Główną przyczyną tak powszechnego występowania tych dolegliwości jest zaburzenie równowagi między mikroorganizmami flory bakteryjnej pochwy. Dzieje się tak, gdy zmniejsza się liczba pożytecznych bakterii albo wzrasta liczebność grzybów lub innych szkodliwych drobnoustrojów. Często oba te czynniki występują jednocześnie. Dochodzi wtedy do zakażenia, którego nasz organizm zwykle nie jest w stanie samodzielnie zwalczyć. Wówczas potrzebujemy pomocy w postaci leków, naturalnych preparatów np. zawierających prebiotyki lub probiotyki oraz zmiany zasad higieny.

Z zaburzeniami środowiska pochwy wiążą się charakterystyczne objawy, które z łatwością rozpoznamy. Są to: upławy, nieprzyjemny zapach z pochwy i okolic intymnych, swędzenie warg sromowych, zaczerwienienie i obrzęk, ból przy oddawaniu moczu lub podczas stosunku, pieczenie. Takie dolegliwości wymagają wizyty u ginekologa.

Lekcja zapobiegania

Ryzyko zaburzenia równowagi środowiska pochwy możemy zmniejszyć, stosując się do ogólnych zaleceń dotyczących prawidłowej higieny intymnej. Warto również wypracować sobie dobre nawyki higieniczne. Wskazane jest używanie preparatów wspomagających namnażanie dobrych bakterii. Pomogą one zapobiec ewentualnym zakażeniom i będą wspierać proces zdrowienia, jeśli infekcja już wystąpiła.