Drożdżaki należą do grupy grzybów występujących również w pochwie (niektóre rodzaje). Gdy zaczynają się nadmiernie rozwijać, dochodzi do zakażenia. Nieprzyjemne objawy towarzyszące infekcji stają się nie do wytrzymania w połączeniu z krwią menstruacyjną, skurczami i podrażnieniem pojawiającym się często podczas miesiączki. Dowiedz się więcej o zakażeniach grzybiczych pochwy podczas miesiączki.
Większość kobiet przynajmniej raz w życiu doświadcza zakażenia grzybiczego. Infekcję powoduje rozrost grzybów, co zaburza równowagę delikatnej flory bakteryjnej pochwy. Czynniki, które zaburzają równowagę flory bakteryjnej, powodując zakażenie grzybicze, to:
Zakażenia grzybicze często pojawiają się przed miesiączką, w jej trakcie lub kilka dni po. Dzieje się tak dlatego, że w czasie cyklu menstruacyjnego zmienia się poziom hormonów. Przed miesiączką spada poziom estrogenów, co w połączeniu z odczynem zasadowym krwi menstruacyjnej wpływa na zakłócenie kwasowego środowiska pochwy i umożliwia rozwój grzybów. Na szczęście po zakończeniu miesiączki poziom estrogenów wraca do normy, dzięki czemu również flora bakteryjna pochwy może powrócić do prawidłowego stanu.
Objawy towarzyszące zakażeniu grzybiczemu pochwy to zwykle:
Dokładna przyczyna powstawania zakażenia grzybiczego jest trudna do ustalenia. Dlatego nie do końca wiadomo, co robić lub czego unikać, by nie dopuścić do infekcji.
Niektóre kobiety unikają dolegliwości pochwowych dzięki właściwym nawykom higienicznym. Co to oznacza? Oto jak prawidłowo dbać o okolice intymne:
Stosuj produkty, które stymulują rozwój dobrych bakterii i chronią florę pochwy przed grzybami. Unikaj syntetycznej bielizny, obcisłych ubrań, szczególnie przed miesiączką i w jej trakcie. Taka odzież może przyczynić się do rozwoju grzybów i zwiększyć ryzyko infekcji.