Wiele dolegliwości pochwowych może wskazywać na grzybicze zakażenie pochwy, nazywane również grzybicą, drożdżycą lub kandydozą. Infekcja ta wywoływana jest przez grzyby Candida albicans, mikroorganizmy, które znajdują się na skórze i błonach śluzowych. Gdy flora bakteryjna pochwy zostaje zaburzona (na skutek antybiotykoterapii, zbyt intensywnej higieny, suchości pochwy itp.) lub z powodu innych czynników (takich jak zmiany hormonalne), może nastąpić przyrost liczby komórek Candida. Powoduje to dolegliwości, takie jak swędzenie, podrażnienie, ból czy upławy. Objawy te świadczą właśnie o grzybiczym zakażeniu pochwy. Niektóre kobiety są bardziej podatne na te dolegliwości.
Najczęściej występujące objawy grzybicy pochwy to:
Bardzo ważne jest, aby odróżnić grzybicze zakażenie pochwy od bakteryjnego zakażenia pochwy. Objawy tych dwóch dolegliwości mogą być podobne, ale leczenie jest inne.
W większości przypadków drożdżyca uznawana jest za infekcję, jednak czasami traktuje się ją jako zaburzenie równowagi flory bakteryjnej pochwy. Z tego powodu leczenie zwykle nie dotyczy partnera. W infekcji grzybiczej stosuje się leki przeciwgrzybicze, które – lecząc – nie chronią jednocześnie przed nawrotem dolegliwości. Inna metoda terapii polega na użyciu naturalnych preparatów. Optymalizują one florę pochwy, pomagają zwalczyć tę dolegliwość i mogą być stosowane jako środek zapobiegający grzybicy. Dzięki swoim właściwościom stanowią długotrwałe rozwiązanie. Zakażenie może czasami powodować ból podczas stosunku. W takiej sytuacji warto skorzystać z dostępnych środków łagodzących swędzenie i podrażnienia okolic intymnych. Należy jednak pamiętać, że nie leczą one przyczyny dolegliwości. Można je stosować dodatkowo wraz z leczeniem. Jeśli po pewnym czasie dolegliwości nie ustąpią, skontaktuj się z ginekologiem.
Grzybica pochwy to nawracająca choroba. Niektóre kobiety doświadczają jej częściej niż inne. Może być to spowodowane poziomem hormonów. Hormony są również odpowiedzialne za częstsze występowanie grzybicy w pewnych okresach cyklu miesiączkowego, jak również podczas ciąży czy karmienia piersią. Kobiety, które szczególnie są podatne na zakażenia grzybicze pochwy, mogą zapobiec nawracającym dolegliwościom. Powinny używać w odpowiednich odstępach czasu lub w dni poprzedzające okres podatny na infekcje naturalnych żeli dopochwowych. Preparaty te utrzymują prawidłową florę pochwy i chronią przed nadmiernym rozwojem grzybów.