Zapobieganie dolegliwościom intymnym

Dolegliwości pochwowe mogą być bardzo nieprzyjemne. Obniżają jakość życia i wywierają duży wpływ na życie seksualne. W przypadku większości kłopotliwych i bolesnych objawów ciężko jest ustalić dokładną przyczynę dyskomfortu. Niektóre kobiety są bardziej podatne na dolegliwości układu płciowego niż inne. Poniżej znajdują się wskazówki, mówiące o możliwościach zapobiegania dolegliwościom pochwowym. Należy jednak wiedzieć o tym, że nie zawsze będą one w pełni skuteczne.

Higiena

Higiena intymna zapobiega dolegliwościom pochwy. Nieprawidłowy sposób dbania o czystość miejsc intymnych może spowodować więcej szkód niż brak higieny. Dzieje się tak na skutek stosowania mydła lub detergentów. Zamiast używać mydła, które może uszkodzić ochronną warstwę skóry i spowodować podrażnienie, lepiej jest korzystać z naturalnych preparatów zawierających łagodne składniki. Nie zmieniają one pH okolic intymnych i nie niszczą warstwy ochronnej skóry. Płyn do higieny intymnej należy stosować tylko raz dziennie. Jeśli czujesz potrzebę częstszych zabiegów higienicznych, np. po treningu lub w upalne dni, podmywaj się samą wodą. Mycie okolic intymnych ciepłą wodą jest wystarczające. Okolice intymne delikatnie osuszaj, jedynie przykładając miękki i czysty ręcznik. Jeśli jesteś w podróży lub potrzebujesz się odświeżyć kilka razy dziennie, np. podczas miesiączki, stosuj chusteczki do higieny intymnej.

W toalecie zawsze podcieraj się od przodu do tyłu. Podcieranie w przeciwnym kierunku może przenieść bakterie z odbytu do pochwy, powodując zakażenie.


Zachowania seksualne

Warto stosować prezerwatywy podczas całego stosunku płciowego. Kobiety, które często zmieniają partnerów, są bardziej narażone na bakteryjne zakażenie pochwy.

Przeznacz odpowiednią ilość czasu na grę wstępną. Pozwoli to odpowiednio nawilżyć pochwę i dzięki temu uniknąć tarcia podczas penetracji. Jeśli cierpisz na suchość pochwy, użyj nawilżacza lub lubrykantu. Pozwoli Ci to cieszyć się z bezbolesnego stosunku i uniknąć uszkodzenia tkanki.


Podpaski i tampony

Podpaski i tampony należy zmieniać co 3–4 godziny, by uniknąć podrażnienia w wyniku długiego kontaktu krwi menstruacyjnej ze skórą lub wnętrzem pochwy. To samo dotyczy wkładek higienicznych. Mimo że wydają się być doskonałym sposobem na to, by zachować świeżość przez cały dzień, pamiętaj, że nie pozwalają skórze oddychać, zwiększając ryzyko podrażnień i zakażeń. Jeśli codziennie nosisz wkładki higienicznie, zmieniaj je co kilka godzin.


Odzież

Unikaj noszenia obcisłych ubrań, np. ciasnych spodenek i dżinsów oraz legginsów przez długi czas. Garderoba, która mocno przylega do ciała, szczególnie jeśli nie jest wyprodukowana z naturalnych materiałów, powoduje tarcie, podnosi temperaturę i ogranicza przepływ powietrza w okolicach intymnych, tworząc tym samym warunki dla rozwoju mikrobów.

To samo dotyczy bielizny. Zamiast syntetycznych wybieraj materiały naturalne, np. bawełnę.


Depilacja

Po depilacji lub goleniu użyj kremu po depilacji lub innego środka łagodzącego. Wrażliwa skóra okolic intymnych jest szczególnie narażona na podrażnienia. Przed goleniem lub depilacją nawilż skórę naturalnymi preparatami.


Inne wskazówki

Unikaj publicznych kąpielisk, basenów, obiektów spa, jacuzzi. Zrezygnuj z produktów (balsamów, żeli pod prysznic, sprayów do higieny intymnej itp.), które zawierają silne detergenty, środki chemiczne, aromaty, barwniki lub konserwanty. Mogą one podrażnić lub uczulić skórę.

Stosowanie naturalnych preparatów, które regulują pH, wspierają rozwój dobrych bakterii i utrzymują zrównoważoną florę bakteryjną pochwy, pomoże Ci zapobiec występowaniu dolegliwości pochwowych lub złagodzi ich objawy, gdy już doszło do infekcji.


"Nieprawidłowe dbanie o czystość miejsc intymnych może spowodować więcej szkód niż brak higieny. Dzieje się tak np. na skutek używania silnie działającego mydła lub detergentów."