Pieczenie i swędzenie okolic intymnych i pochwy nie zawsze świadczy o chorobie. Może być spowodowane przez wiele czynników niezwiązanych z infekcją. Zanim więc umówimy się na wizytę u ginekologa, warto zastanowić się, czy odczucie dyskomfortu nie pojawiło się w wyniku alergii lub błędów pielęgnacyjnych. Warto bowiem pamiętać, że w przeciwdziałaniu podrażnieniom miejsc intymnych bardzo ważną rolę odgrywa właściwa higiena i unikanie czynników, które mogą wywołać lub zaostrzyć niepożądane objawy.
Jest wiele przyczyn swędzenia i pieczenia sromu. W infekcjach intymnych swędzenie i pieczenie to tylko jeden z kilku objawów. O rozwoju zakażenia świadczy współwystępowanie dodatkowych dolegliwości, takich jak::
Kobiety aktywne seksualnie mogą odczuwać swędzenie okolic intymnych i pochwy w związku z nadwrażliwością na składniki stosowanych miejscowo chemicznych środków antykoncepcyjnych (pianek lub kremów plemnikobójczych). Czasem świąd wywołuje suchość pochwy, która doskwiera osobom stosującym antykoncepcję dopochwową. Przyczyną wystąpienia objawów alergicznych mogą być również prezerwatywy ze względu na użyty do ich produkcji lateks i środki stosowane do barwienia czy perfumowania.
Kobiety, które wkroczyły w wiek okołomenopauzalny, również odczuwają dyskomfort spowodowany swędzeniem i pieczeniem pochwy. Jest to związane ze spadkiem poziomu estrogenów. Zmiany hormonalne sprawiają, że ścianki pochwy stają się cieńsze i suche, a przez to bardziej narażone na podrażnienia.
W przypadku dolegliwości intymnych zdarza się jednak, że pojawiają się one w wyniku nieświadomie popełnianych błędów pielęgnacyjnych i niewłaściwego dbania o higienę intymną. Warto więc przyjrzeć się własnym nawykom, używanym kosmetykom i środkom higienicznym. Być może zawarte w nich składniki powodują alergię, która objawia się właśnie swędzeniem okolic intymnych.
Niezależnie jednak od przyczyny, swędzenie okolic intymnych i pochwy jest bardzo uciążliwe i każda kobieta chce jak najszybciej pozbyć się tej dolegliwości.
Swędzenie okolic intymnych często jest objawem uczulenia na używane kosmetyki i środki pielęgnacyjne. Po kontakcie z teoretycznie obojętną dla zdrowia substancją dochodzi do nasilonej reakcji obronnej organizmu. Efektem alergii może być stan zapalny sromu i pochwy.
W przypadku możliwości wystąpienia reakcji uczuleniowej należy uważniej przyjrzeć się wszelkim preparatom stosowanym w codziennym życiu.
Kosmetyki, na które szczególnie trzeba zwrócić uwagę to:
Należy również odpowiedzieć sobie na pytanie, czy dolegliwości nie pojawiły się, odkąd zaczęłyśmy używać zapachowego papieru toaletowego lub zmieniłyśmy na inne, być może pachnące, wkładki higieniczne czy podpaski.
Podrażnienia skóry okolic intymnych (krostki, zaczerwienienie, swędzenie) mogą się pojawić po depilacji, zwłaszcza jeśli do golenia zastosowano zwykły żel lub mydło. Przy depilacji miejsc intymnych warto sięgnąć po hipoalergiczną piankę lub krem. Są one delikatne dla skóry i ograniczają ryzyko wystąpienia nieprzyjemnych objawów. Po zabiegu należy nawilżyć skórę preparatem łagodzącym podrażnienia.
Jeżeli dolegliwości są związane z infekcją, należy niezwłocznie udać się do lekarza, który zleci odpowiednią terapię. W przypadku zakażenia problem zlikwidują leki. Suchość pochwy złagodzi zastosowanie lubrykantów lub nawilżaczy. Chwilową ulgę przyniosą zimne okłady przyłożone do swędzących okolic intymnych. Na podrażnione miejsca warto również nałożyć naturalny preparat łagodzący, który przyspieszy gojenie mikrourazów powstałych np. w wyniku drapania.
Do higieny intymnej, a także prania bielizny osobistej nie wolno używać środków zawierających barwniki, substancje zapachowe i silne detergenty. Wysuszają one i podrażniają delikatną skórę, mogą również wywołać reakcję alergiczną. Do mycia nie należy stosować zwykłego mydła, które zmienia środowisko okolic intymnych na zasadowe i wywołuje dolegliwości. W higienie intymnej sprawdzają się jedynie łagodne preparaty o kwasowym pH powstałe na bazie naturalnych składników. Warto zmienić środki piorące i do płukania tkanin na delikatniejsze, np. dla dzieci czy alergików. Do osuszania okolic intymnych (sprawdzi się lepiej niż wycieranie!) należy używać zawsze czystego, osobnego ręcznika.
Swędzenie okolic intymnych jako odczyn alergiczny może też wystąpić na skutek kontaktu skóry z chusteczkami do higieny intymnej, wkładkami czy podpaskami. Jest to bardzo prawdopodobne wówczas, gdy są one nasączone olejkami zapachowymi lub innymi substancjami chemicznymi. Gdy poczujemy dyskomfort, należy jak najszybciej zrezygnować z ich stosowania i przemyć okolice intymne bieżącą wodą, by zmyć alergen. Warto stosować sprawdzone, nieperfumowane produkty, a w szczególnych przypadkach podpaski dla alergików dostępne w aptekach.
W profilaktyce dolegliwości sromu i pochwy bardzo ważne jest przestrzeganie następujących zasad:
Warto również od czasu do czasu stosować dostępne w aptece naturalne preparaty wspomagające rozwój dobrych bakterii i przywracające naturalną florę bakteryjną okolic intymnych. Uważnie obserwuj również reakcje własnego ciała. Pamiętaj, że sama najlepiej ocenisz swoje samopoczucie i zauważysz, gdy jakiś czynnik spowoduje dyskomfort.